Dr. Molnár Ildikó, habilitált főorvos, kandidátus
Immunendokrinológia, EndoMed, Debrecen, Bem tér 18/C.
Mi az antioxidánsok szerepe az emberi szervezet működésében?
Az antioxidánsok olyan – az emberi, növényi és állati szervezetekben kis mennyiségben előforduló – anyagok, melyek meggátolják a szervezetet alkotó fehérjéknek, lipideknek és DNS molekuláknak a szabadgyökök okozta károsodását. Ezt úgy tudják megtenni, hogy az antioxidánsok hamarabb találkoznak a szabadgyökökkel, és oxidálódnak emiatt. Az aerob folyamatok, – ami az életnek az oxigénhez való kötöttségét jelenti sajátossága az, hogy számos reaktív szabadgyök képződik azoxigén „elégése” során. Ez a folyamat a sejtek energiát (adenozin trifoszfátot (ATP-t)) termelő mitokondrium „gyáraiban” megy végbe.Ugyanakkor sok szabadgyök keletkezik normális körülmények között a sejtfolyamatok során is.
Az élő szervezetek működésük során számos labilis, elektron plusszal (vagyis oxidáló tulajdonsággal) rendelkező szabadgyököt termelnek. A szabadgyökök jellemzője az igen alacsony felezési idő és reaktivitás más anyagokkal (kb. 10-6 másodperc ill. Ennél rövidebb felezési idő). A szabad elektronok átadása oxidálja a fehérje, lipid vagy DNS molelulákat, ami károsítja őket.
Az élő szervezetekben számos oxidációs(elektron felvétel) és redukciós (elektron leadás) folyamatlánc létezik. Maga a mitokondriumban zajló és az oxigén „elégése” során létrejövő energia termelése is hasonló elektronátadási folyamatokon keresztül történik.
Természetesen az élő szervezeteknek is megvannak a saját antioxidáns rendszereik, amelyek bizonyos körülmények között kimerülnek, és felborul a szabadgyökök-antioxidánsok közötti egyensúly.
A szabadgyökök túlsúlya számos betegséghez, kórfolyamatok kialakulásához vezethet. Igen erős antioxidáns védelemmel rendelkeznek a légzőszervek és a bőr, mivel folyamatosan ki vannak téve a levegőben található oxigén (ROS) és nitrogén (RNS) tartalmú szabadgyökök „rohamainak” (1.ábra). Az emésztő rendszer esetében a táplálékokkal visszük be a károsító, toxikus anyagokat, és a keletkező vagy bevitt szabadgyökök okozzák a károsodásokat.
A szabadgyökök képződése és jelentősége:
A szabadgyökök igen labilis anyagok az elektron plusz miatt. A legtöbb szabadgyök az oxigénből képződik, de jelentősek a nitrogénből és a lipidperoxidáció során képződő reaktív anyagok is. A reaktív anyagok származhatnak kivülről (exogén forrás) a légkörből, UV fény, sugárzás, dohányzás és toxikus anyagokból, de képződhetnek a szervezeten belül (endogén forrás) pl. gyulladások,fertőzések, egyéb betegségek során. Maga a légkörben található ózon (O3) és a nitrogén dioxid (NO2) is igen reaktív anyag.
Ha tovább szeretné olvasni a tanulmányt kattintson az alábbi linkre: Hogyan tekintsünk az antioxidánsokra