A felnőttkori betegségek és a magzati fejlődés kapcsolata
Az anyát és a magzatot érő stressz állapotok hosszan tartó hatásai
Az anyát és a magzatot érő stressz állapotok hosszan tartó hatása megnyilvánulhat a felnőttek anyagcsere-betegségeiben. A perinatalis stressz a magzatban olyan adaptációs folyamatokat indít el, amelyek a szöveti struktúrák, a hormonszabályozások megváltozását és a növekedés retardációját eredményezhetik. A kis súlyú újszülöttekben a glükokortikoid-, adrenalin- és inzulinrezisztencia kialakulása postnatalisan elhízásra, 2-es típusú diabetes mellitusra és hypertoniára hajlamosít. A kis súlyú újszülöttek száma nő, ezért a perinatalisan programozott felnőttkori betegségek megakadályozása egyre nagyobb kihívást jelent az egészségügyi szolgáltatások és a társadalom számára.
Az orvostudomány és a technika fejlődése napja- inkban lehetővé teszi, hogy az 500 grammnál (g) kisebb súlyú újszülöttek életben maradjanak. Világszerte megfigyelhető a kis súlyú (<2500 g) újszülöttek számának a növekedése, ami az összes születés közül az Amerikai Egyesült Államokban körülbelül 16%, az Európai Unióban körülbelül 6%, de Magyarországon is körülbelül 10%. A kis súlyú újszülöttek többsége koraszülött. A perinatalis fejlődés során az anyát vagy a magzatot különböző hatások érik, amelyek hozzájárulhatnak az intrauterin testsúlynövekedés elmaradásához vagy a terminus előtti szülés elindításához. A perinatalis stresszhatások következménye megnyilvánulhat a magzati szövetek — a fokozott hormonhatásokkal szemben kialakuló — érzékenységének a csökkenésében.
és a hormonális szabályozási rendszerek finom összehangolásának a megváltozásában. A kiváltódó folyamatoknak az a szerepük, hogy elősegítsék a magzat adaptációját, alkalmazkodását az őt ért károsodásokhoz, és biztosítsák számára az optimális fejlődéséhez szükséges körülményeket. Ezért a módosult „szöveti programozás” többnyire csak a születést követően mutatkozik meg: gyermekkorban vagy felnőttkorban kialakuló megbetegedések (elhízás, elmaradás a növekedésben, inzulinrezisztencia állapota, hypertonia, 2-es típusú cukorbetegség, szív- és érrendszeri betegségek, pajzsmirigybetegségek és polycystás ovarium szindróma) képében.
Részlet: Dr. Molnár Ildikó: A felnőttkori betegségek és a magzati fejlődés kapcsolata. LAM 201;20(10):641-646.