A krónikus stressz és a depresszió, az evészavarok pszichoendokrin vonatkozásai
Az agy nemcsak központi szerve, hanem célszerve is a stresszfolyamatoknak. Krónikus stresszben a meggyengülő allostasis, vagyis az egyén adaptációs képessége számos szomatikus és pszichés betegség elindítója lehet. Az agy hormonok, neuropeptidek, monoaminok és citokinek hatásain keresztül vesz részt a stresszfolyamatok szabályozásában. Számos endokrin betegségben vagy hormonális változásokban kimutathatók a viselkedési, vegetatív és emocionális zavarok, ami bizonyos esetekben pszichés zavarokhoz, például depresszióhoz vezethet. A pszichiátriai betegek gyógyszeres kezelésében is megmutatkozik az endokrin háttér szerepe, gondoljunk például a szelektív szerotoninreuptakegátiókra, az ösztrogén- vagy levotiroxinszubsztitúcióra.
A bemutatott pszichoendokrin kórképeket, az eltérő depresszióformákat és az evészavarokat (anorexia és buiirnia nervosa) gyakoriságuk és az életet veszélyeztető tulajdonságuk miatt emeltük ki. Ismertetésük e betegségek korai felismerését és kezelését kívánja segíteni, ezáltal elősegítve, hogy részét képezzék a mindennapi orvosi gyakorlatnak
A stressz biztosítja a szervezet alkalmazkodását az őt körülvevő környezeti tényezők és a belső, idegrendszeri, cardiovascularis, vegetatív, immun-, endokrin és rnetabolikus rendszerek kiváltotta reakciókra. Az agy központi szerepet játszik a stressz folyamatainak a szabályozásában: a stressz legalsó agyi központjai a hypothalamusban és az agytörzsben találhatók, a hippocampus, praefrontalis corticalis struktúrák, amygdala átkapcsoló szerepet játszanak a hypothalamus-pituitaer-adrenalis (HPA) tengely aktivitásának generalizálásában. A stressz ezáltal nemcsak szomatikus tünetekkel, hanem pszichés, vegetatív és magatartásbeli reakciókkal is együtt jár. Az agy nemcsak központi szabályozószerve a stressz folyamatainak, hanem célszerve is.
Dr. Molnár Ildikó PhD.: A krónikus stressz és a depresszió, az evészavarok pszichoendokrin vonatkozásai. LAM 2010;20(5):291-296.